Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Češi o zvířata v cirkusech úpně nepříjdou, zúží se ale jejich rozmanitost          11.4.2019
Ministerstvo zemědělství dnes představilo připravovanou novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ta se dotýká také veřejného vystupování zvířat v cirkusech. Po tlaku laické i odborné 
veřejnosti ministerstvo sice ustoupilo od plošného zákazu vystupování zvířat v cirkusech, novela ale stejně výrazně omezí množství druhů, které budete moci v cirkusech vidět. Změna zákona také nově zcela zakáže drezuru nově narozených slonů a delfínů. Zvířata, která již jsou na drezuru vycvičena, budou moct cirkusy dále využívat, výchova nových už ale bude zakázána. Novela tak naváže na zákaz drezury nově narozených primátů, ploutvonožců, některých kytovců, nosorožců, hrochů nebo žiraf, který vešel v platnost už v roce 2004. V už tak složitém systému navíc přibude další byrokracie. Kdo budou chtít veřejně vystupovat s vybranými druhy šelem, mezi které patří například všechny druhy velkých koček nebo medvědovitých šelem, bude muset čerstvě zažádat o speciální licenci. Žadatele bude posuzovat Státní veterinární správa a za její vydání zájemce zaplatí 10 000 korun  a získá ji maximálně na pět let. Poté bude muset žádat znovu. Jak na svém Facebookovém profilu uvedli zástupci iniciativy Cirkusy společně, složené se zástupců českých cirkusů, s výsledným kompromisem návrhu zákona i tak panuje spíše spokojenost. Novela teď bude ještě vystavena posouzení poslanců a senátorů, kteří ji ještě mohou změnit.  


Festival v Monte-Carlu ovládl Martin Lacey, cenu si odváží také Alan Šulc  21.1.2019
V noci na dnešek byly v Monatském Monte-Carlu vyhlášeny výsledky 43. ročníku Mezinárodního cirkusového festivalu. O nejprestižnější ocenění v oboru, tedy Zlatého, Stříbrného a Brnozového kluna tady soutěžilo více jak 200 cirkusových 50800536_2075190609203194_4490300574671044608_n.jpgumělců z celého světa. Jejich výkony hodnotila mezinárodní porota, složená z cirkusových ředitelů, agentů, ale třeba taky úspěšných artistů a další cirkusová veřejnost. Nejvyšší cenu si letos odváží skupina drezérů a trenérů exotických zvířat z Gruzie - Gia Eradze a také Martli Lacey junior. Tento 42. letý trenér zvířat, známý především pro svoji práci se šelmami si tak do své sbírky přidává ke Stříbrnému klaunovi z roku 2000 dalšího Zlatého klauna. Toho prvního už totiž na stejném festivalu získal přesně před devíti lety. Letos si navíc odváží ještě clou řadu dalších cen. O absolutním vítězi letošního ročníku tak není pochyb. A právě jednu z dalších cen, kterou uděluje Asociace Německých přátel cirkusu, patřící pod Německé ministerstvo kultury, si z Monte - Carla odváží Český žonglér Alan Šulc. Tuto cenu v minulosti dostal například jiný mladý talent Michl Ferrari. 
Festival v Monte-Carlu oficiálně potrvá až do 27.ledna 2019.  


Robiho Berouska letos v Monte-Carlu nahradí Alan Šulc                        18.1.2019
Včera večer, začal v Monatském Monte-Carlu největší a nejprestižnější cirkusový festival světa. V jeho programu se představí více jak 200 cirkusových umělců z Alan Sulc Monte Carlo 2019celého světa. Letos mezi nimi měl být i akrobat na volných žebřících Robi Berousek. Tomu ale vystoupení zhatilo nepříjemné zranění. Jak ale píše na svém Facebooku, do Monte-Carla se určitě ještě vrátí. České cirkusové umění bude mít ale i tak po šapitó svého zástupce. Bude jim mladý český žonglér Alan Šulc. Ten má za sebou již také několik prestižních angažmá v Německu, Belgii, nebo Francii a ani v Monte-Carlu nebude úplným nováčkem. Představil se zde totiž už v roce 2004, kdy jako patnáctiletý nadch svým vystoupením s poskakujícími míčky cirkusový svět. Od té doby ale ušel dlouhou cestu, představil se na festivalu v Číně a ve Francouzském Grenoblu získal bronzovou hvězdu. My určitě budeme napjatě sledovat, jak se mu povede letos a jestli dokáže třeba napodobit úspěchy dua Nancey a Dimitry Štaubertů, kteří si z loňského ročníku odvezli stříbrného klauna.   

Český žonglér získal zlato na festivalu mladých umělců v Německu           28.10.2018
Od pátku 26.10. do neděle 28.10. 2018 probíhal v Německém městě Weiesbaden Evropský festival cirkusové mládeže. Ten se do města vrací pravidelně každé dva roky a stává se stále prestižnější nejen mezi diváky, všechna letošní vystoupení byla vyprodaná, ale také mezi odbornou cirkusovou veřejností. Soutěžilo se zde ve dvou  věkových kategoriích od 12 do 17 let a pak také v kategorii od 17 do 25 let. A právě v této kategorii letos dosáhl na nejvišší příčku český žongler Zdeňěk Polach, který vystupuje pod uměleckým pseudonimem Zee Jay. Do širšího povědomí cirkusové veřejnosti, se tento mladík, který dokáže ve vzduchu pracovat hned se sedmi fotbalovými míči najednou, se sice dostal už v průběhu svého angažmá u slavného Francouzského cirkusu Pinder, ale zlatá medaile na festivalu v Německu může být dalším vekým krokem ve slibně se rozvíjející cirkusové kariéře mladého žongléra.     

                                    Další stránka ►